Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PROJEKT PILOTAŻOWY

"Błękitno-zielona infrastruktura w krajobrazie miejskim z wykorzystaniem lokalnych zasobów przyrodniczych"

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O projekcie

O projekcie

Błękitno-zielona infrastruktura jest postrzegana jako efektywna, oparta na przyrodzie metoda rozwiązania problemów środowiskowych wynikających ze zmiany klimatu i szybkiej urbanizacji, ponieważ zapewnia wiele usług ekosystemowych i pozytywnie wpływa na dobrostan ludzi.

Tworzenie błękitno-zielonej infrastruktury (BGI) w miastach oferuje wiele korzyści dla środowiska. Wśród najważniejszych zalet BGI należy wymienić: retencję wody deszczowej, spowolnienie jej obiegu i ograniczanie szybkiego spływu wody (powodzi), poprawę jakości wody, oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, zmniejszanie efektu miejskiej wyspy ciepła i obniżanie stężenia CO2, poprawę bioróżnorodności i zapewnienie siedlisk organizmom, a dodatkowo zapewniają atrakcyjną przestrzeń zieloną.

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność BGI, warto zwrócić uwagę, na koszty wytwarzania BGI. Systemy BGI często składają się ze specjalnie opracowanych mieszanek gleby i kompozytów, a ich produkcja i transport są wysoce energochłonne. Prowadzi to do zwiększonej emisji CO2 i większego śladu środowiskowego, co jest sprzeczne z założeniami zrównoważonego rozwoju.
W projekcie badany będzie innowacyjny produkt BGI w odniesieniu do jego zdolności retencyjnych oraz do poprawy jakości wody.

Celem projektu jest zbadanie wykorzystania w podłożach BGI materiałów pochodzących z recyklingu i odpadów (np. budowlanych) oraz lokalnych gleb i roślin. Tym samym powstanie potencjał do zmniejszania: ilości odpadów komunalnych, całkowitego kosztu budowy BGI, w porównaniu z konstrukcjami BGI dostępnymi na rynku, aby dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym. Określone będą również możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł wody, takich jak woda szara do nawadniania BGI.

Prowadzone będą 2-letnie pilotażowe badania zdolności retencyjnej i jakości wody odpływającej z palet BGI (eksperymenty). Zostaną porównane właściwości substratów komercyjnie stosowanych i wykonanych z materiałów z recyklingu pod kątem wagi, retencji wody i jakości odcieków. Zostanie poznany potencjał lokalnych gleb oraz różnych rodzimych gatunków roślin do tworzenia BGI.
Przedmiotem badań będą również naturalne siedliska, zróżnicowane pod względem roślinności i gleb w celu określenia krajobrazowej retencji wody i ekoremediacji.