Spotkanie otwierające projekt flagowy Campus Living Lab (28.03.2023)

28 marca 2023 odbędzie się spotkanie otwierające projekt flagowy „Campus Living Lab. Useful Research HUB”, który realizowany będzie na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 2023-2026. Projekt ten wdrażany jest przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Wydział Geografii i Geologii UJ. Jego celem jest zbudowanie uczelnianego living labu (CaLiLab) i wsparcie badaczy i badaczek chcących, we współpracy z otoczeniem uczelni, wykorzystywać w swojej pracy metodologię żywego laboratorium.

Spotkanie ma na celu przedstawienie założeń projektu, a także rozpoczęcie debaty na temat problemów, które w pierwszej kolejności znajdą się w kręgu działań prowadzonych w CaLiLab. W najbliższych miesiącach wyłonione zostaną pierwsze projekty pilotażowe, w ramach których zadania realizowane będą z wykorzystaniem metodologii living labu.

Czym są living laby?

Living laby to nowatorska, partycypacyjna forma współpracy między światem nauki i praktyki. „Żywe laboratoria” są środowiskiem do testowania i eksperymentowania, które wspiera współtworzenie i otwarte innowacje w modelu „poczwórnej helisy” (ang. Quadruple Helix Model). W praktyce oznacza to, że we współpracę nad nowymi rozwiązaniami zaangażowane jest społeczeństwo, władze publiczne, biznes oraz nauka.

Żywe laboratoria a trzecia misja uniwersytetu

Szczególnym rodzajem living labów są te organizowane na uniwersytetach i kampusach. Uczelniany living lab pozwala studentom i naukowcom stawić czoła wyzwaniom społecznym, zaangażować się we współpracę ze światem zewnętrznym, wzmacniać „trzecią misję” uniwersytetu, wspierać uczenie się oparte na badaniach naukowych i interdyscyplinarności programów edukacyjnych. Koncepcja living labów jest aktualnie testowana i wdrażana przez wiodące uniwersytety na całym świecie.

Data: 28.03.2023

Czas rozpoczęcia: 10:00

Organizator: Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Wydział Geografii i Geologii UJ

Regulamin spotkania 28.03.2023
Drugi etap Mapowania Kampusu UJ już za nami!

Wizyta studyjna do Stadtlabor

Seminarium living lab